Skip to main content

V souvislosti se stávající situací se hodně mluví o ekonomických dopadech, kterým budeme v následujících měsících čelit. To se nevyhne ani trhu s nemovitostmi. Mnoho dotazů se týká hypoték a podmínek k jejich poskytování. Z logiky situace se předpokládá, že ve výhledné době budou ceny nemovitostí klesat. Nicméně existují i názory odborníků, kteří nepopírají fakt, že situace bude odlišná.

Jednoznačně klesá poptávka po službách a zboží. Mnoho lidí nepracuje, někteří dokonce přišli o své zaměstnání. Situace se velmi dotýká především zaměstnavatelů (živnostníků a podnikatelů), kteří kvůli snížení poptávky po svých službách, nemají běžné příjmy, a je možné, že nebudou schopni zajistit mzdu všem svým zaměstnancům.  Tato ekonomická nestabilita ohrožuje mimo jiné také splácení úvěrů, proto se dá očekávat, že někteří lidé začnou své nemovitosti prodávat, aby získali finanční prostředky.

Odborník na realitní trh Josef Lebeda z Bydlíme Snadno si myslí, že dopady na trh s nemovitostmi nebudou v zásadním snížení cen, spíše dojde ke stagnaci, případně k mírnému snížení, ale nepředpokládá, že by došlo k výraznému zlevnění nemovitostí.

To potvrzuje i fakt, že bytů je ve srovnání s poptávkou stále málo a výstavba nových bytových domů vázne, takže nic nenasvědčuje tomu, že by byty v Praze a jiných velkých městech v ČR měly výrazně zlevňovat.

Celou situaci je dobré vnímat z širší perspektivy. První perspektivu představují nájemní byty. Zde vidíme, že díky zmrazení cestovního ruchu dochází na mnoha místech v Praze ke krátkodobému snížení cen za nájemní bydlení v lokalitách, kde to bylo před 3 měsíci absolutně nemyslitelné (např. nízké ceny pronajímaných bytů na Praze 1, 2). Z druhé perspektivy se jedná o nákup nových bytů. Zde vidíme mírnou cenovou stagnaci, nicméně neočekává se výrazné zlevnění nových bytů.

Další problém, který by mohl vést k mírnému poklesu cen nemovitostí představuje tzv. airbnb efekt. Majitelé bytů, kteří je používají ke krátkodobému pronájmu, což slouží jako levné ubytování turistům, cestovatelům, aj. může představovat v současné situaci problém. Míra poptávky po této službě vzhledem ke snížení turismu prudce klesla. To může vést k tomu, že někteří drobní investoři, kteří nakoupili více bytů na krátkodobý pronájem budou mít problém díky vysoké zaúvěrovanosti splácet své závazky a tím pádem budou své nemovitosti prodávat. Otázkou zůstává, kdy se nastartuje cestovní ruch, do země začnou proudit cizinci a trh s krátkodobými pronájmy se zase vrátí zpět do stavu před pandemií. Je jasné, že to nebude hned a lidé budou obecně opatrní masově cestovat.

Pozitivní zprávou, která příjemně zasáhla nakupující, je zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zákon, který byl v minulosti opakovaně kritizován je sice stále schválen pouze vládou a musí si projít celým legislativním procesem, nicméně zaznamenaly se pozitivní ohlasy od opozice, která přislíbila, že zákon nebude blokovat.

ČNB sice mírně snížila úrokové sazby, zvýšila úvěrové ukazatele DSTI, LTV na 90% a vydala pozitivní doporučení směrem k bankovnímu sektoru. Nicméně tato doporučení nejsou závaznými regulativy a banky se jimi nemusí řídit. Některé banky dočasně zpřísnily poskytování úvěrů a jednoduše vyčkávají, až se situace uklidní a vrátí do normálnějších kolejí. Některé banky neměnily své metodiky a jedou ve stejném duchu jako před pandemií. Bydlíme snadno reflektuje stále velký zájem o hypotéční úvěry a o financování nového bydlení. S tím samozřejmě souvisí i zvýšená poptávka po novém bydlení.

Momentálně vše závisí na stabilitě ekonomiky a jak velké budou dopady na společnost jako celek. Avizovaná masová finanční vládní pomoc stále nepřišla. Pokud chce stát udržet podniky, tak aby nemusely dramaticky propouštět, bude muset přikročit k rychlejší a cílené pomoci.

“Jsme přesvědčení, že trh s nemovitostmi nebude drakonicky zasažen. S jistotou víme, že pro naši společnost Bydlíme snadno je dnešní doba velkou výzvou a zároveň příležitostí. A to díky zrušení daně z nabytí nemovitosti, a to co je hlavní, že se mimo jiné díky nám posiluje pozice kupujícího na trhu. Nelze 100% predikovat, co nám krize přinese do budoucna, ale odborníci již upozorňují na to, že situace, tedy alespoň trh s nemovitostmi, by neměl být výrazně zasažen. Na druhou stranu realitní trh je poměrně pomalý, takže skutečný dopad této krize můžeme očekávat mnohem později.”